Po roce nás zase čekají Velikonoce – svátky plné slunce, zelenající se trávy a typických pokrmů. A co je typičtější než velikonoční beránek? Můžete si upéct tradičního, ale také bezlepkového, s příměsí tvarohu či s čokoládovou polevou. Jakého si vyberete vy?
TRADIČNÍ – BISKUPSKÝ – TVAROHOVÝ
BEZLEPKOVÝ – S LIKÉREM
Foto: Pixabay
Hodnocení velikonočního biskupského beránka: 9,5/10
- velikonoční beránek trochu jinak
- připomíná biskupský chlebíček, jaký známe z dětství
- je politý čokoládou
Velikonoční beránek – kde se vzal, tu se vzal
K Velikonocům patří malovaná vejce, velikonoční nádivka, roztomilá kuřátka, králíčci a všemi barvami opentlené pomlázky. Velikonoce ale jako by nebyly bez sladkého pečiva – vedle mazance si nedovedeme tyhle svátky představit bez tradičního velikonočního beránka. A kde se tato tradice vlastně upekla?
Po tradičním velikonočním půstu obvykle v českých zemích následovaly hody, během nichž plnilo sváteční tabuli také jehněčí maso, a to ve velké míře. Protože, jak tvrdila sama Bible, skopové bylo obřadním pokrmem – Židé měli v předvečer desáté egyptské rány obětovat beránka prvotřídní kvality.
Beránek měl být přesně rok starý a poté, co každá rodina jeho krví pomazala vchodové dveře, aby od svých domovů odehnala smrt, musela celého beránka zkonzumovat.
Beránek v křesťanské tradici symbolizoval Ježíše Krista, kdežto v té židovské samotný Izrael neboli Boží stádo. |
Když jehněčí maso začalo být drahé a nedostupné, nahradil se tradiční obřadní pokrm nejdříve ovčím sýrem a později právě pečeným sladkým beránkem.
Foto: Pexels
Velikonoční beránek – forma aneb V čem upečete ideálního beránka
Není nad klasickou keramickou formu, ze které beránka po vychladnutí vyklepnete, pokud ale máte zkušenost takovou, že se vám pokaždé těsto přilepí a z beránka máte přinejlepším ovečku, můžete sáhnout po silikonové, tvárné formě, ze které lze beránka pohodlně vymáčknout. Další variantou jsou pak pevné formy z nepřilnavého materiálu, které jsou takovým kompromisem mezi keramikou a silikonem.
Jaké formy jsou k dostání v českých obchodech:
- kameninové
- plechové
- keramické
- silikonové
- s nepřilnavým povrchem
Velikonoční beránek – recepty (vláčný, tradiční, tvarohový, bezlepkový, jemný, biskupský a další), recept na beránka
Tradičního velikonočního beránka, jak nám ho babičky pekly v dětství, si pamatujeme jako nažloutlé, sladké těsto s jemnými citrusovými tóny. V současné době ale existuje nespočet alternativních receptů s ingrediencemi, které beránka buď ozvláštňují, zvláčňují, nebo dělají beránka vhodného i pro alergiky či celiaky.
Tradiční velikonoční beránek, klasický velikonoční beránek – recept na tradičního beránka
V klasickém beránkovi bývá citrónová šťáva a kůra, které mu propůjčují jeho specifickou, svěží chuť. Klasický recept sice zahrnuje běžnou hladkou či polohrubou mouku, pokud svého beránka chcete o trochu lehčího do žaludku, můžete zhruba třetinu mouky nahradit například drcenými mandlemi nebo kokosem a upéct si tak zdravější variantu.
Tradiční velikonoční beránek - ingredience |
|
Tradiční velikonoční beránek - postup |
|
Foto: Pixabay
Velikonoční biskupský beránek
Jste milovníky biskupského chlebíčku, který byl kdysi k dostání v každém menším krámku s potravinami? Dnes už o něj sotva kdy zakopneme, ale není nic jednoduššího, než si ho udělat doma a rovnou tuto úpravu spojit s tradicí velikonočního beránka – upečte si velikonočního biskupského beránka.
VELIKONOČNÍ BISKUPSKÝ BERÁNEK – INGREDIENCE |
|
VELIKONOČNÍ BISKUPSKÝ BERÁNEK – POSTUP |
|
Luxusní velikonoční beránek – tvarohový
Další lákavou variantou je vláčný a jemný beránek z tvarohového těsta. Možná se vám stalo, že klasické těsto bylo tvrdé a bylo nutné mu dopomáhat pořádnými loky čaje, aby v ústech zvláčnělo – to se vám s tvarohovým těstem nestane, protože tvaroh ho zaručeně zjemní natolik, že bude možné ho konzumovat i bez zapíjení.
Tip: Nakrájeného beránka doporučujeme polít kvalitním ořechovým máslem, dodáte mu výraznější chuť a obohatíte porci 6 g bílkovin.
TVAROHOVÝ VELIKONOČNÍ BERÁNEK – INGREDIENCE |
|
TVAROHOVÝ VELIKONOČNÍ BERÁNEK – POSTUP |
|
Vláčný a nadýchaný velikonoční beránek
Nepotrpíte si na typickou citronovou chuť klasického beránka? A přesto byste si přece jen vychutnali těsto rozplývající se na jazyku. Jak na to? Úplně jednoduše: nadýchaného těsta se dá dosáhnout více způsoby, můžete například využít kombinace oleje a podmáslí.
VLÁČNÝ A NADÝCHANÝ VELIKONOČNÍ BERÁNEK – INGREDIENCE |
|
VLÁČNÝ A NADÝCHANÝ VELIKONOČNÍ BERÁNEK – POSTUP |
|
Bezlepkový velikonoční beránek
V současné době je mezi námi spousta celiaků nebo lidí s intolerancí na lepek, kteří jsou často kvůli svému omezení o jakékoli sladké pečivo ochuzeni. Naštěstí se už dnes s těmito strávníky počítá a existuje nespočet receptů bez lepku, jejichž výsledek dokážou ocenit i „neceliaci“. Dokonce se dají sehnat bezlepkové směsi přímo na beránka – objevíte je v některých drogeriích, ve zdravé výživě v supermarketech jako Albert či Billa nebo v lékárnách.
BEZLEPKOVÝ VELIKONOČNÍ BERÁNEK – INGREDIENCE |
|
BEZLEPKOVÝ VELIKONOČNÍ BERÁNEK – POSTUP |
|
Velikonoční beránek à la Pohlreich s vaječným likérem
Láká vás si beránka trochu okořenit něčím ostřejším? Samozřejmě existují recepty zahrnující rum, mnohem lepší je ale varianta s vaječným likérem, který v beránkovi upřednostňuje například i slavný šéfkuchař Zdeněk Pohlreich (momentálně ho můžete sledovat v nové kuchařské show Pohlreichův souboj restaurací na Voyo).
VELIKONOČNÍ BERÁNEK à la POHLREICH – INGREDIENCE |
|
VELIKONOČNÍ BERÁNEK à la POHLREICH – POSTUP |
|
Další typické velikonoční pokrmy – velikonoční nádivka, mazanec a jidáše/jidášky
Kromě beránka se těšíme i na další typické velikonoční pokrmy. Velikonoce si lze jen těžko představit bez tradiční nádivky, kterou obvykle tvoří v mléce změklé pečivo, uzené maso, vejce, kopřivy a to vše okořeněné špetkou muškátového oříšku. I nádivka má ale spoustu podob, někdo například místo uzeného masa používá kuřecí maso nebo místo kopřiv hladkolistou petržel.
Původně se nádivka nedělala ze starého pečiva, ale z kombinace krupice a mléka. |
Mazanec je sladký bochánek, který je na rozdíl od beránka z kynutého těsta. V dřívějších dobách se dávaly mandle a rozinky jen do mazanců pro výjimečné návštěvy nebo ve vyšších vrstvách. Také se do původních receptů dávala místo cukru sladká smetana a v některých receptech se objevují další neobvyklé ingredience a koření jako třeba šafrán.
Jidášky by se tradičně měly péct a jíst na Zelený čtvrtek, ideálně za svítání, to totiž slibuje pevné zdraví. Mazanec by se měl tradičně péct na Bílou sobotu. |
Mezi tradiční velikonoční pokrmy patří také takzvané jidáše, ty jsou také z kynutého těsta, z něhož se tvoří malé ulitky, které mají symbolizovat svinutý provaz, na němž se Jidáš oběsil po tom, co zradil Ježíše. Oproti těstu na mazanec do toho na jidášky patří med, kterým se pak také po vytažení z trouby potírají.
Nechte se inspirovat a vyzkoušejte recept Romana Pauluse:
#️⃣Co symbolizuje velikonoční Beránek?
V křesťanské tradici velikonoční beránek symbolizuje tělo Ježíše Krista, v židovské Izrael neboli Boží stádo.
#️⃣Jak upéct vláčného a nadýchaného beránka?
Pokud chcete dosáhnout nadýchaného, vláčného těsta, můžete vyzkoušet recept na tvarohového beránka nebo beránka s vaječným koňakem.
Komentáře