Slovenské ministerstvo vnitra vydalo rozhodnutí, že Andrej Babiš je veden v evidenci StB neoprávněně. Lhal tedy bývalý premiér v Show Jana Krause, když se ke spolupráci s tajnou policií přiznal?
Foto: ČTK / Říhová Michaela
Slovenské ministerstvo vnitra uzavřelo smír s Andrejem Babišem
Slovenského ministerstvo vnitra uzavřelo smír s bývalým českým premiérem Andrejem Babišem a oficiálně uznalo, že předseda hnutí ANO byl ve svazcích československé tajné policie StB evidován neoprávněně. Ministerstvo tento krok odůvodnilo tím, že podle jeho právních analýz existuje ve sporu s Babišem vysoké riziko prohry a vysoké finanční náhrady škody, které by ministerstvo muselo platit. Úřad vysvětluje, že smírem zabraňuje případným vysokým finančním ztrátám státu.
„Postup je plně v souladu s naší snahou chránit finanční zájmy Slovenska a zabránit zbytečnému plýtvání veřejnými financemi,“ napsalo slovenské ministerstvo vnitra.
Agenta Bureše 25085 si nikdo nevymyslel, říká Ústav paměti národa
S rozhodnutím nesouhlasí slovenský Ústav paměti národa, podle kterého oprávněnost evidence Andreje Babiše jako tajného spolupracovníka StB s krycím jménem "Bureš" dokazuje celá řada spisů tajné policie, které na sebe obsahově a chronologicky navazují.
A právě ÚPN jako správce svazků StB na Slovensku sedmý nejbohatší Čech v roce 2012 zažaloval. Slovenské soudy se ale více zabývaly tím, koho má vlastně český expremiér žalovat, než oprávněností jeho evidence
Nyní tedy jeho kolečko po slovenských soudech končí rozhodnutím ministerstva. Někdo poukazuje na to, že tohle ministerstvo vede zástupce strany Hlas a že Babiš jejího bývalého lídra Petera Pellegriniho podpořil v prezidentských volbách. Je to ale vlastně důležité? Když se Andrej Babiš přiznal ke spolupráci s StB v televizi před celým národem?
Andrej Babiš ve sporu o StB u slovenských soudů
- 2012 – Babiš podal žalobu na ÚPN a Bratislavský okresní soud rozhodl, že je v evidenci StB veden neoprávněně. U soudu vypovídal také bývalý nadporučík Július Šuman, který měl podle dokumentů Babiše ke spolupráci s tajnou policií získat. Před soudem tyto informace popřel a ve prospěch neúspěšného kandidáta na prezidenta svědčil také další důstojník StB Andrej Kulha. ÚPN se proti rozsudku odvolal, ale Krajský i Nejvyšší soud rozhodnutí okresního soudu potvrdili.
- 2017 – Ústavní soud rozsudky zrušil, protože podle něj soudy nižší instance pochybily, když připustili výpověď bývalých příslušníků StB, kteří nebyli zbaveni mlčenlivost.
- 2018 – Bratislavský krajský soud pravomocně rozhodl, že Babiš figuruje ve svazcích StB oprávněně. Babiš následně nebyl úspěšný s dovoláním u Nejvyššího soudu.
- 2019 – Slovenský ústavní soud rozhodl, že Babišovi bylo porušeno právo na spravedlivý proces a zrušil předchozí rozhodnutí krajského i nejvyššího soudu.
- 2012 – Bratislavský krajský soud zamítl Babišovu žalobu s tím, že žalovanou stranou nemá být ÚPN, ale slovenské ministerstvo vnitra. Po Babišově dovolání to potvrdil v roce 2013 i Nejvyšší soud.
- 2014 – Ústavní soud zamítl Babišovu ústavní stížnost a ponechal v platnosti předchozí rozhodnutí krajského a nejvyššího soudu. Babiš mezitím zažaloval slovenské ministerstvo vnitra.
Komentáře