Česká fotbalová ikona a držitel Zlatého míče za rok 2003 Pavel Nedvěd plnil v posledních měsících novinové stránky zejména v souvislosti se vztahem s Darou Rolins. Nyní to však taková romantika není. Bývalý viceprezident Juventusu Turín je totiž namočen v kauze falšování klubového účetnictví, za což byl potrestán osmi měsičním zákazem působení v italském fotbale. To však nemusí být zdaleka všechno.
Foto: Profimedia
Pavel Nedvěd a Juventus Turín - zákaz činnosti na 8 měsíců
V případu kauzy protiprávních provizí z přestupu hráčů byli potrestáni jak funkcionáři Juventusu, tak i samotný klub. Kromě Nedvěda, který ve fotbale nemůže fungovat 8 měsíců, dostali trest také dlouholetý prezident Juventusu Andrea Agnelli a bývalý výkonný ředitel klubu Maurizio Arrivabene. Oba pánové si od fotbalu "odpočinou" dva roky.
To samé platí i pro současného funkcionáře anglického Tottenhamu Fabia Paraticia, jenž v inkriminovaných letech 2018-2020 dělal v turínském velkoklubu sportovního ředitele. Ten dostal "flastr" dokonce na dva a půl roku. Kromě nezákonných provizí měli tito pánové také vykazovat investorům falešné zisky, a to tím způsobem, že uměle zvyšovali hodnotu vlastních hráčů. Stará dáma navíc přišla v tabulce Serie A o 15 ligových bodů.
Pavel Nedvěd: kauza
Všichni potrestaní se mohou odvolat k nejvyššímu sportovnímu soudu při italském olympijském výboru, takže verdikt ještě není definitivní. Nepříjemnou kaňku ze sebe však do té doby neposkvrněný Nedvěd těžko smázne. Udělené tresty zatím platí pouze v Itálii. Italský soudní sportovní orgán se však snaží o to, aby se působnost zákazu rozšířila na všechny členské státy UEFA, a dokonce i FIFA. Pokud by se tak stalo, nemohl by Nedvěd a spol. působit ve fotbale v žádné zemi.
Juventus Turín, Nedvěd miláčkem
V souvislosti s aktuálním problémem není Nedvědovi ze strany fanoušků dávána velká vina, přestože je dle vyšetřovacího spisu pod dokumenty podepsán. Sám Pavel Nedvěd údajně nic neinicioval, měl však odpovědnost vycházející z jeho pozice ve správní radě. O tom, že neměl na kauze velký podíl, svědčí i fakt, že dostal nejmenší trest.
Grande Paolo, jak Nedvědovi s oblibou říkají italští fanoušci, byl během své kariéry "miláčkem" příznivců "Staré dámy", a to zejména kvůli svým výkonům na hřišti, věrnosti a charakteru. Tyto vlastnosti prokázal v květnu 2006, kdy byl odhalen korupční skandál Juventusu v souvislosti s ovlivňováním výsledků.
Juventus byl následně přeřazen do druhé ligy. Narozdíl od jiných hráčů však český legionář klub neopustil a výrazně mu pomohl k návratu mezi italskou elitu.
Juventus: finanční problémy
Kvůli aktuální kauze se může italský fotbalový gigant ocitnout ve velkých ekonomických potížích. Machinace klubových funkcionářů byly do značné míry důsledkem nezdravé situace v klubové kase. Za rok 2020 vykázal Juventus ztrátu 250 milionů eur (asi 6 miliard korun).
Jelikož bylo turínskému velkoklubu odečteno 15 bodů, ocitl se rázem ve středu tabulky nejvyšší italské soutěže, bez velkých nadějí na postup do evropských pohárů. A právě zde je kámen úrazu. Juventus Turín totiž přijde o luxusní příjmy z Ligy mistrů, ve které bývá pravidelným účastníkem.
Kromě nemalých částek za postup a nasbírané body v královské fotbalové soutěži, budou Juventusu chybět hlavně podíly z marketingu a reklam. Odhaduje se, že neúčastí v Champions League přijde klub zhruba o 155 milionů eur (asi 3,7 miliardy korun).
Komentáře