Webové stránky keyboard_arrow_right Webové stránky keyboard_arrow_rightJak založit web

Jak založit web
Teď je příležitost. Zakládám staronový web Křížkové umění (který, chudák, taky prošel mnoha modifikacemi) zcela od znovu. První krok je, samozřejmě, najít hostitele. Těch je neskutečně mnoho, tento krok popisovat nebudu. Placené s nejrůznějšími službami nebo neplacené. Prázdný webový prostor (pro ty, co umějí html, php, css, java script atd.) nebo přímo nachystané redakční systémy (blogy) bez nutnosti programátorských znalostí.
Další nástroj, který je potřeba, je program na realizaci FTP přístupu. Hostitel tento přístup zpravidla také zajišťuje, ale většinou není ovládání příliš přítulné. Nejčastějším (a tak říkajíc profesionálním) udělátkem pro pohodlné nahrávání souborů na váš web je Total Commander – okno se dvěma sloupci, z čehož jeden ukáže váš prostor u hostitele (složky a soubory) a druhý sloupeček váš vlastní disk (složky a soubory). Cílem je přesunout vybraná data z jednoho sloupečku do druhého.
Já to mám tak napůl. Zakoupila jsem webový prostor a nainstalovala asi nejrozšířenější redakční systém WordPress. Můj hostitel to umožňuje „jedním klinutím“, takže problémy se samotnou instalací WordPressu na prázdný web zde také řešit nebudu. princip samostatné instalace WordPressu spočívá ve stažení balíčku do vašeho počítače, rozbalení a zkopírování k hostiteli (v mém případě je to do složky „www“). Každopádně, aby se váš web zobrazil, musí vždy a bezpodmínečně obsahovat soubor „index“.
Index je v podstatě textový soubor ve formátu prostého textu (např. v poznámkovém bloku) s koncovkou .html nebo .php. Podrobnosti o písmenkách, které musí být v hlavičce už spadají do programování, podle toho, v jakém jazyce svůj web programujete. Můj hostitel mi podstrčil index obsahující instrukce, či chcete-li, reklamu na svůj hosting (v xhtml1). V podstatě bych ho mohla nahradit a napsat si tam svůj vlastní text. Třeba „Stránka je ve výstavbě“.
Ale to já neudělám a použiji instalaci jedním kliknutím. Ukážu všechny ty drobnosti kolem, jak z uniformní přednastavené šablony udělat „svůj pokojíček“, ve kterém mi a snad i mým návštěvníkům bude dobře a aby všechno fungovalo.
Tedy lépe řečeno – pokusím se o to.
Na výběr, samozřejmě, není jenom WordPress, existuje i Joomla, Drupal a jánevímcoještě, ale o tom snad někdy jindy v jiném pokusu. Teď mám na paškálu WordPress. Tyto aplikace jsou zdarma.
„Redakční systém WordPress byl nainstalován“. Přístupové údaje obdržíte e-mailem. To je jistě příjemná, bezproblémová zpráva. Znamená to, že teď už je můj web vidět.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.