Webové stránky keyboard_arrow_right Pojmy a názvosloví keyboard_arrow_rightCo je internetová doména

Obrázek příspěvku: Co je internetová doména

Co je internetová doména

personaccess_time13.květen 2019chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye260 shlédnutí

Doména je na webu základním prvkem navigace. Tvoří ji posloupnost částí oddělených tečkami. Nejvyšší doména (poslední v posloupnosti) je obvykle spravována centrálním registrem domén. Seznam nejvyšších domén spravuje IANA, respektive ICANN. Kromě národních domén jako je .cz nebo .sk existují nadnárodní domény jako je .com, .net nebo .org. Dále byl později seznam rozšířen o další domény jako je .info, .asia nebo .tel

Pro .com domény je správcem taktéž ICANN, který pak skrze registrátory umožňuje registraci domén koncovým zákazníkům (užvatelům).

V České Republice je centrálním správcem .cz domén sdružení CZ NIC. U něj jsou registrováni jednotliví registrátoři, kteří poskytují registraci a správu domén pro koncové uživatele. Registraci doménového jména přímo u centrálního registru nelze provést, nicméně existuje tzv. záchytný registrátor – tam se doména přesouvá v případě, že se z nějakého důvodu dostane určený registrátor do potíží nebo je mu právo poskytovat registraci a správu domén odebráno. Pro registraci domény je nutné navštívit některého z určených registrátorů.

V doménových jménech s koncovkou „.cz“ lze používat pouze znaky anglické abecedy, číslice a pomlčku. U nadnárodních domén .com, .net a dalších lze používat i speciální znaky, včetně české abecedy pomocí tzv. punycode.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Doména a její koncovky

personRedakceremove_red_eye93bookmarkDomény

Základním strategickým krokem je výběr vhodného doménového jména a musíme mu věnovat spoustu času. Doména je Vaše internetová adresa. Stejně jako je tomu v reálném životě: Vaše firma má svou adresu a Vaše firma má také svou adresu na internetu. Pod Vaší doménou Vás budou ..

Doména a optimalizace pro vyhledávače

personRedakceremove_red_eye96bookmarkDomény

Podíváme se dnes na to jak doména ovlivňuje optimalizaci pro vyhledávače neboli SEO. Odpovíme na všechny otázky co týče toho, jaká doména je lepší pro SEO a jaká má větší schopnost prodávat.Stáři doményStáří domény je nejsilnější kritérium pro optimalizaci pro ..

Doména pro www stránku jak si správně vybrat

personRedakceremove_red_eye68bookmarkDomény

Podíváme se na to, jak správně si vybrat doménu pro Vaši webovou stránku. Nejdříve co znamená lidsky doména. Doména pro www stránku neboli jméno internetové stránky je označení pro snadné nalezení na internetu. Jestli znáte doménu nějaké webové prezentace, tak stačí jí ..

Pomlčky v doméně

personRedakceremove_red_eye242bookmarkDomény

Pokud provádíme SEO optimalizaci, pak se potýkáme s otázkou, zda je lepší v doméně pomlčka či nikoliv. Toto téma se mezi SEO optimalizací rozebírá již řadu let. Co je lepší? Pomlčka či bez pomlčky? www.piseme-blog.cz www.pisemeblog.cz Výše uvedené stránky jsou pouze pro ..

I ajťáci raději konspirují, aneb kdo je Pavel Šimon

personRedakceremove_red_eye1379bookmarkDomény

Když už jsme u toho, Pavel Šimon je pro většinu IT společnosti pohybující se v otázkách internetového bussinessu obyčejný sprostý spekulant a pro některé i zloděj . Jeho profil investora je docela zajímavý. Pavel Šimon je nejznámější doménový investor, chcete-li spekulant, ..

Procvičte s dětmi pravopis a matematiku

personRadka Eliáškováremove_red_eye40languagejaktoudelam.cz

Rodič dítěte školou povinného se v dnešní době dost zapotí. Mluvila jsem minulý týden s paní, která pracuje jako asistent pedagoga na základní škole. Normálně řečeno se stará o jednoho lehce tělesně postiženého chlapce tak, aby zvládal vyučování. Podle jejího názoru ..